Tenis Ekipman Seçimi Noktasında Nelere Dikkat Edilmelidir


Ekipman seçeneği oldukça fazla olan sporların özellikle yeni başlayacak gruplara oldukça ciddi bir motivasyon sağladığı genel bir bilgidir. Bu açıdan ekipmanları ile ilgili nicelik bakımından artıları olan spor dallarına ilgi oluşturmak daha kolaydır. Dünyada tenise duyulan ilgi yüz binler tarafından ifade edilmektedir. Nitekim ülkemizde de yeni yeni başlayan bir ilgi odağı oluşmuştur. Özellikle küçük yaş grubu spor severlerin bu alana ilgisi gitgide artmaktadır. Daha önce ifade edildiği gibi ekipman anlamında detayların var olması bu spora olan meyili olumlu bir biçimde etkilemiştir. Söz konusu alana giriş yapacak olan yeni oyuncular için tenis ekipman seçimi noktasında önemli hususlar dikkat çekmektedir.

  • Tenis ekipmanları arasında en önemli gruplar içerisinde tenis raketleri yer almaktadır. Tenis raketleri oyun oynanması açısından olmazsa olmaz spor eşyalarıdır. Tenis ekipman seçimi için raketler bazında birçok detay dikkati çekmektedir. Tenis raketleri; ağırlıkları, uzunlukları, kafa yapıları ile oyuncuların kişiselleştirebildikleri materyallerdir. Bu noktada yeni başlayanların orta seviye ağırlığa doğru raket tercih etmeleri gerekir. Diğer taraftan aksesuar bazında uygun kordaj uygulanmış raketlerin tercihi yeni başlayanlara daha uygundur. Profesyoneller raketlerini daha kişisel tercihlerle özelleştirmektedir.
  • Tenis ekipmanı içerisinde yer alan tenis ayakkabıları da seçiminde oldukça dikkat edilmesi gereken spor eşyaları arasında yer almaktadır. Tenis ekipman seçimi noktasında tenis ayakkabısı kort zemini türlerine dayalı olarak tercih edilmelidir. Sıradan spor ayakkabıları ile uzun vadede spor yaralanmaları gerçekleşebilir.
  • Tenis ekipman seçimi noktasında yer alan diğer detaylardan biri de tenis topudur. Tenis topları bilinenin aksine oldukça detaylı bir yapıya sahiptir. Özellikle piyasada yer alan ucuz topların çok fazla sektiği bilinmektedir. Bu durum oyunu oldukça kötü bir şekilde etkileyecektir. Yeni başlayanların özellikle yeşil renkli eğitim toplarına yönelmesi önerilir.
  • Ekipmanlarından bir diğeri de bütün ekipmanı içerisine alacak tenis çantalarıdır. Tenis çantaları oyuncuların yaşam koşullarına bağlı olarak da şekillenmektedir. Tenis çantalarının ikili, üçlü, dörtlü ve daha fazla raket tutma kabiliyeti en önemli değişkendir. Bu açıdan tekerlekli olan raket çantaları da vardır. Kişisel tercihlere göre en pratik kullanım değişebilir.

0 comments on “Tenis Ekipman Seçimi Noktasında Nelere Dikkat Edilmelidir

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir