Pentax WG-4 ve WG-4 GPS


Pentax WG-4 ve WG-4 GPS

14 metreye kadar sualtı çekim yapabilen teknoloji harikası Pentax WG-4 ve WG-4 GPS

Yaratıcı çekim moduna sahip ve 14 metreye kadar Su altı çekim yapabilen Teknoloji harikasıPentax WG-4 ve WG-4 GPS

Pentax,  yeni modelleri WG-4 ve WG-4 GPS dijital kompakt fotoğraf makinelerini duyurdu. WG serisinin yenilenen yüksek teknoloji ürünü modelleri sıradışı su geçirmezlik ve darbeye dayanıklılıkta üstün performansın yanında dış mekanda ve su altında yüksek kaliteli çekim sunuyor. WG-4 ve WG-4 GPS modelleri 14 metreye kadar su altı çekimde olağanüstü suya dayanıklılık ve 2 metreye kadar düşmelere karşı darbeye dayanıklılık özelliklerine sahip. Serinin daha önceki modellerinde olduğu gibi kavraması kolay kaymaz gövde tasarımına ek olarak yeni gövde renklerindeki farklı seçenekler dış mekanlarda dikkat çekiyor. Ayrıca geniş apertür, dört kat optik zoom mercek (geniş açıda maksimum F2.0 apertür ile) su altında, gece çekimlerinde ve kapalı mekan spor karşılaşmaları gibi düşük aydınlatmalı ortamlarda en az görüntüyle yüksek kaliteli görüntüler sağlayan arka aydınlatmalı CMOS sensör gibi ileri teknoloji yeniliklere de sahip. 

Fotoğraf makinesinin işletimini ve performansını ileriye taşıyan diğer önemli yenilikler ise, makro çekimlerde daha hızlı AF işletimi, sualtı çekimlerinde geliştirilmiş görüntü kalitesi ve kullanıcının anında kendi seçtiği ayarlara dönebileceği KULLANICI (USER) modu olarak karşımıza çıkıyor. Yeni modeller, aktif dış mekan fotoğrafçılığını kolaylaştıran bir dizi opsiyonel aksesuara da sahip. Örneğin hands-free kullanım için yapışkan bağlantı ve tutma bağlantısı ile makineyi sabitleyebilme özelliği, çiftli sarsıntı azaltma sistemine sahip Full HD video kayıt (1920 x 1080 piksel) yaparken kullanıcıya kolaylık sağlıyor.
PENTAX WG-4 GPS modeli ayrıca dış mekan çekimlerine kolaylık getiren basınç/yükseklik/derinlik ölçer ve dijital pusula özeliklerinin yanı sıra kayıtlı görüntülere konum verisi ve seyahat günlüğü kaydedebilen gelişmiş GPS özelliğine sahip.

Genel Özellikler

İki saate ve 14 metre derinliğe kadar kesintisiz çekim sağlayan sağlam dış çerçeve

Su geçirmezlik özelliğine sahip gövdesi sayesinde WG-4 ve WG-4 GPS modelleri 14 metre derinliğe ve iki saate kadar kesintisiz su altı çekim sağlıyor.  (IPX8 veya JIS Class 8 su geçirmezlik performansına eşdeğer). Ayrıca bu fotoğraf makineleri 2 metre yüksekliğe kadar darbeye dayanıklı, toza dayanıklı (IPX6 veya JIS Class 6’ya eşdeğer), -10 dereceye kadar soğuğa dayanıklı ve 100kgf ağırlığa kadar çarpmaya dayanıklı olarak tasarlandı. Tüm bu özellikleri ile WG-4 ve WG-4 GPS modelleri sert ve zorlu açık hava koşullarında bile sağlamlığını ve güvenilirliğini sürdürüyor.

Geniş apertürlü zoom mercek ve ileri görüntü teknolojileri sayesinde olağanüstü görüntü tanımlama
Yüksek performanslı optik zoom mercek, maksimum F2.0 apertür (geniş açıda) ile ışık kaynağının çok az olduğu koşullarda bile en düşük gürültü ile parlak ve net görüntüler sağlıyor.  4.5mm’den 18mm’ye kadar (35 mm formatında yaklaşık 25mm geniş açıdan 100mm medium teleobjektife eşdeğer) dört kat zoom kapsama özelliği ile bu kullanışlı mercek, makro çiçek görüntülerinden geniş açılı muhteşem manzaralara kadar geniş bir uygulama yelpazesine sahip. Geliştirilen AF algoritması sayesinde makro çekimlerde odaklanmanın çok hızlandırılmış olması yakın plan çekimlere büyük kolaylık getiriyor. Su altı ve su altı film modlarında çekilen görüntünün renk taraması ve kontrastı otomatik olarak optimize ediliyor. Su altı fotoğrafçılığında sıklıkla kaybedilen kırmızı tonlar ve gölgeler, gerçeğe en yakın renk işleme özelliği ve daha parlak, daha canlı görüntüler için sudaki ışığın yayılımından kaynaklanan kontrast kaybının etkin olarak telafi edilmesi ile yeniden kazanılıyor.

Çekim modlarında geniş seçenekler

WG-4 ve WG-4 GPS modelleri ilk kez WG serisi modellere ilave edilen Shutter Priority (Örtücü Önceliği) ve USER (Kullanıcı) modları dahil toplam 29 çekim moduna sahip. Shutter Priority modunda, fotoğraf makinesi apertürü ve ISO hassasiyetini optimum pozlama için kullanıcının seçtiği deklanşör hızına otomatik olarak ayarlıyor. USER modunda fotoğrafçı daha kişiselleştirilmiş işletim için daha önceden yaptığı ayarları anında yükleyebiliyor. Buna ek olarak, Auto Picture modu belirli bir sahne veya obje için 16 farklı sahne modundan birini otomatik olarak seçebiliyor. Çekim modundaki geniş seçenekler sayesinde kullanıcı her türlü durum ve obje için ideal modu kolayca bulabiliyor.

Yüksek performanslı, arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü

WG-4 ve WG-4 GPS modelleri yüksek hassasiyet ve düşük-gürültü özelliklerine sahip çok hızlı görüntü verisi sinyallerini okumayı sağlayan yüksek teknolojili ve arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü içeriyor. Yüksek performanslı görüntü motoru ile desteklenen sensör, ISO 6400  tepe hassasiyet ve 16.0 etkin megapiksel ile süper-yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlıyor. Bu modeller ayrıca, en yeni süper çözünürlük teknolojisi ile elde edilen gelişmiş görüntü işleme özellikleri ile son derece net fotoğraflar sunuyor. Bunlara ek olarak, yenilikçi Elde Gece Çekim modu, aynı sahnede çoklu kare çekiyor sonra bunları tek bir kompozit görüntü olarak sentezleyebiliyor böylece bulanıklıktan uzak görüntüler yakalamaya yardımcı oluyor.

Net ve bulanıklıktan uzak görüntüler için ikili sarsıntı-azaltma sistemi

WG-4 ve WG-4 GPS modellerinin ikili sarsıntı-azaltma geçişli SR (Shake Reduction /Sarsıntı Azaltma) mekanizması ile Dijital SR modu birleşerek rahatsız edici makina sarsıntılarını etkin olarak telafi ediyor. Bu sistem fotoğraf makinesinin en çok sarsıntıya maruz kaldığı zorlu çekim koşulları altında bile, -örneğin çok az ışık olan ortamlarda veya günbatımı sahnelerinde- bulanıklıktan uzak, net fotoğraflar sağlıyor.

Yakın plan çekimlere yardımcı altı adet LED makro lamba
WG-4 ve WG-4 GPS modellerinde, makro çekimler için mercek çerçevesinin etrafına konumlanan 6 adet LED Makro Lamba, Dijital Mikroskop modu seçildiğinde obje üzerinde daha parlak ve eşit dağılımlı aydınlatma sağlıyor. * Makro Lambalar ile kullanıcı çıplak gözle çoğunlukla dikkat edilmeyen mikroskobik bir dünyanın büyütülmüş görüntüsünü makinenin LCD ekranında net olarak görebiliyor ve zahmetsizce gözalıcı fotoğraflar çekebiliyor. Makinenin ve objenin sarsıntısını en aza indirgemek için, “Anında aydınlatma özelliği” Makro Lambaların aydınlatma seviyesini örtücü çalıştığı anda otomatik olarak yükselterek örtücüyü daha yüksek hızda kullanmaya imkan veriyor. Makro Lambalar tüm bunlara ek olarak, LED lambanın anlık yanışını kullanıp objenin yüzünün fotoğraf karesinde yer alıp almadığını kontrol ederek “Kendi Kendine Portre Çekme Modu” ve Makro Lambaları karanlıktayken aydınlatma için kullanan “LED Aydınlatması Modu” gibi kullanıcı dostu diğer özellikleri de sağlıyor.

Yüksek kaliteli genişletilmiş videolar için Full HD-standard video kayıt özelliği

WG-4 ve WG-4 GPS modelleri H.264  formatında Full HD film kayıt özelliği özelliği ile yüksek kaliteli genişletilmiş video klipler kaydedilebiliyor. (1920 x 1080 piksel ile16:9 görüntü oranında ve saniyede 30 kare hızda) Ayrıca cihaz Slow-motion oynatma özelliği sağlayan Yüksek-Hızda Film Modu*** ve ileriye sararak izlemeyi sağlayan Hızlandırılmış Film Modu**** gibi yaratıcı tekniklere sahip. Fotoğraf makinesinin gövdesinde, kaydedilen videoları eşzamanlı olarak oynatma ve sesleri dışarıya aktarabilme imkanı veren bir Mikro-HDMI girişi (D Tipi) bulunuyor.

Ekstra-geniş, yüksek çözünürlüklü, geniş ekran 3.0-inç LCD ekran
WG serisi modeller, yaklaşık 460,000 noktacıklı ve 16:9 oranına yatay olarak genişletilebilen ekstra büyük, yüksek çözünürlüklü 3.0 inç renkli LCD ekrana sahip. Ekranın AR (Anti-Reflection/Yansıma Önleyici) özellikli üst yüzeyi parlama ve yansımaları en aza indirgeyerek en zorlu güneş ışığı altında bile görüntüyü ekran üzerinde net olarak gösteriyor. Geniş açılı tasarımı yaklaşık 170 derece yatay ve dikey görüntü sağlarken, farklı açılardan çekimlerde büyük kolaylık sağlıyor.  Açık hava çekimlerini kolaylaştıran dahili GPS özelliği ve basınç/yükseklik/derinlik ölçme aygıtı, WG-4 GPS modeli çekilmiş fotoğraflar üzerine otomatik olarak konum verisi ve seyahat günlüğü bilgisi kaydedebilen ve dahili saati yerel zaman göre ayarlayabilen gelişmiş GPS modülüne sahip. Basınç sensörü ve dijital pusula sayesinde kullanıcı basınç/yükseklik/sualtı derinliği ve konum koordinatlarını LCD ekran üzerinden kontrol edebiliyor.

Kaynak: sondakikablog.com

0 comments on “Pentax WG-4 ve WG-4 GPS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir