Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu Kira Zam Oranı


Kira Artış oranı ne kadar oldu? Kira Zam Oranı?

2022 yılı tam anlamıyla zam yılı oldu. Enerji fiyatları, akaryakıt fiyatları, gıda fiyatları derken emlak piyasasında da ciddi artışlar meydana geldi. Özellikle her ay enflasyonun yükselerek devam etmesi kira artışlarında önemli rol oynuyor. Bu çerçevede 2022 Ocak ayı itibarıyla yüzde on yedi oranın da artması gereken kiralar nisan ayı itibarıyla yüzde yirmi dokuza kadar çıkmış durumda. Tabi bu durum özellikle kiracıları zor durumda bırakıyor. İstanbul gibi metropollerde iki artı bir sıradan bir ev için bile istenen kiralar 3 Bin TL’yi geçmiş durumda. Diğer şehirlerde de durum çok farklı değil. Ev sahipleri mevcut kiracılarını kiraya zam yapmadıkları gerekçesiyle evden çıkartma ve evi yeniden daha yükseğe kiraya verme derdine düştüler. Her gün bu konuyla ilgili birçok haber yapılıyor.

Kira zamlarıyla ilgili ayrıntılı her habere ve bilgiye zamhaber.com vasıtasıyla ulaşabilişiniz. Aylık olarak açıklanan Tüketici Fiyat Endeksine göre belirlenen kira artış oranlarını da bu çerçevede sitemizi takip ederek ilk öğrenen siz olabilirsiniz. Bunun yanında diğer zam haberleriyle ilgili her türlü ayrıntılı haber ve bilgiye yine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kira Artış Oranları

Kiralara yapılan zamlar için devletin koymuş olduğu kriterler var. En yüksek kira zammının bu kriterlere göre yapılması gerekiyor. Bu oranın üzerinde yapılan zamlar yasal olmuyor ve kiracının bu zammı kabul etmeme imkânı bulunuyor. Bu çerçevede her ay açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi baz alınarak ÜFE ve TÜFE oranlarıyla birlikte kira artış oranı da belirlenmiş oluyor. TÜİK tarafından açıklanan veriler kiralara yapılacak maksimum zam oranlarını da beraberinde getiriyor.

Zamhaber.com olarak kira zamlarıyla ilgili açıklanan oranları en hızlı bir şekilde sizlerle buluşturuyoruz. Hem ev sahipleri için hem de kiracılar için oldukça önemli olan bu artış oranını açıklanır açıklanmaz sitemizden öğrenebilirsiniz. Kira zamlarıyla birlikte güncel haberleri ve son dakika gelişmelerini yine zamhaber.com ayrıcalığıyla takip edebilirsiniz. Ayrıca dünya siyasetini ilgilendiren haberler ve ülke gündeminin nabzını tutan gelişmeler zamhaber.com ayrıcalığıyla sizlerle buluşuyor. Bizi takip etmeye devam edin.

0 comments on “Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu Kira Zam Oranı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir