George Lucas Biyografisi


George Lucas Biyografisi

George Lucas, dünyaca ünlü bir senaryo yazarı, yapımcı ve yönetmendir. George Lucas genellikle Star Wars ve Indiana Jones film serileri ile bilinmektedir. George Lucas Kimdir? Yönetmen George Lucas, 14 Mayıs 1944’te Modesto Kaliforniya’da doğdu. George Lucas, şehrin varoş kesimlerinde büyümüştür ve gençlik evresi bu bakımdan “American Graffiti” filmini çekmesi için ilham kaynağı olmuştur. Güney Kaliforniya […]

George Lucas BiyografisiGeorge Lucas, dünyaca ünlü bir senaryo yazarı, yapımcı ve yönetmendir. George Lucas genellikle Star Wars ve Indiana Jones film serileri ile bilinmektedir.

George Lucas Kimdir?

Yönetmen George Lucas, 14 Mayıs 1944’te Modesto Kaliforniya’da doğdu. George Lucas, şehrin varoş kesimlerinde büyümüştür ve gençlik evresi bu bakımdan “American Graffiti” filmini çekmesi için ilham kaynağı olmuştur. Güney Kaliforniya Üniversitesinde Sinema Bölümünü bitirmiş ve daha sonra ünlü yönetmen Francis Ford Cappola’nın dikkatini çekmiştir. George Lucas, Star Wars serisini yazması ve yönetmesiyle bilinir. George Lucas, Star Wars serisinin yanı sıra Indiana Jones serisinin de yaratıcısıdır.

Erken Dönem

Ünlü yönetmen ve senarist George Lucas 14 Mayıs 1944’te, George Walton Lucas Jr. ismiyle Modesto Kaliforniya’da doğdu. George Lucas’ın ailesi perakende satış yapıyordu ve bir adet ceviz üretim çiftlikleri vardı. Modesto’nun varoşlarında büyümesi ile araba ve motor yarışlarına olan ilgisi düşük bütçeli ünlü bir yapım olan American Graffiti için ilham kaynağı oldu.

George Lucas, kameralar ile takıntılı olmaya başlamadan önce bir yarış sürücüsü olmak istiyordu fakat lisede yaşadığı bir araba kazası fikrinin tamamen değişmesine neden oldu. Bunun yerine genel liseye giderek sinema ve kamera hilelerine karşı bir tutku geliştirdi. Daha sonra bir arkadaşının tavsiyesini dinleyerek Güney Kaliforniya Film Okulu’na devam etti. Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB adlı fütüristtik kısa filmi çekerek ünlü film yönetmeni Francis Ford Cappola’nın dikkatini çekti. Coppola, Warner kardeşleri ikna ederek filmin uzun metrajlı halinin çekilmesini sağladı.

İlk filmindeki başarısızlığa rağmen George Lucas yılmadı ve yeni projesi American Graffiti üzerinde çalışmaya başladı. 1973 yapımı bu filmde Ron Howard, Harrison Ford ve Richard Dreyfuss gibi ünlü oyuncuların ilk defa rol aldığını görülebilir. Bu film 1962 yılındaki Amerikan gençliğinin çarpıcı bir şekilde portresini çıkartıyordu. Bu film sadece 780 bin dolar bütçe ile çekilmesine rağmen 100 milyon doların üzerinde bir gelir elde etti. Üstelik bu film en iyi film, en iyi senaryo ve en iyi yönetmen de dahil olmak üzere 5 dalda Oscar’a aday olmuştur. George Lucas’ın bu filmi hala en iyi düşük bütçeli filmler arasında kabul edilmektedir.

George Lucas BiyografisiStar Wars Projesi

George Lucas daha önceki filmiyle hayranlarının da desteğini alarak yarı peri masalı yarı Flash Gordon benzeri fakat tamamen uzayda geçecek bir çizgi film yapmak istedi. Bu proje daha sonra uzun metrajlı bir film projesine dönüştü ve Mayıs 1977’de Star Wars ismiyle sinemalarda yerini aldı. 1977 mayıs ayında vizyona giren Star Wars; harika manzaraları, eşsiz karakterleri ve ilham verici özel efektleri ile seyircilerin aklını çelmeyi başardı ve bir efsane haline gelmeyi başardı. 11 milyon dolarlık bütçe ile çekilen bu film 511 milyon dolar hasılat elde etmeyi başardı.

George Lucas, serinin devamını The Empire Strikes Back ve Return of The Jedi filmleri ile getirdi. Bu esnada George Lucas, özel efekt üretmek için Industrial Light & Magic (ILM) adında bir firma da kurdu. Bu sayede filmlerinin üzerinde daha fazla kontrol sahibi oldu. George Lucas, Hollywood’un etkisi dışında kendi sinema imparatorluğunu kurdu.

George Lucas BiyografisiIndiana Jones

Star Wars filmlerinin başarısının üstüne George Lucas, sert fakat şakacı bir arkeolog olan Indiana Jones’un maceralarını beyaz perdeye yansıtmaya karar verdi. George Lucas, Star Wars’un anti kahramanı olan Harrison Ford’u İndiana Jones Kutsal Hazine Avcıları filminde de başrolde oynattı. Bu projenin yönetmen koltuğunda ise Steven Spielberg vardı.

George Lucas, bu hikâyenin devamında da yardımcı oldu ve aynı zamanda devam filmlerinde yapımcı rolünü de üstlendi. Harrison Ford, Indiana Jones serisinin devam filmlerinde de rol aldı. Indiana Jones serisinin 3. filminden sonra George Lucas, Star Wars serisine dönme kararı aldı.

George Lucas BiyografisiStar Wars Devam Projesi

Sonunda teknoloji, George Lucas’ın hayal gücüyle baş edecek düzeye gelmişti. George Lucas, kurduğu özel efekt şirketinin marifetlerini 1993 yapımı Jurassic Park filminde iyice görmüştü. Teknolojideki bu gelişmeler George Lucas’ı Star Wars’ın devamını çekmeye ikna etti.

George Lucas, yeni bir serinin yapımına girişti. Bu seride filmin kötü karakteri olan Darth Vader’ın gençliği anlatılacaktı. Bu serinin ilk filmi olan Gizli Tehlike, 1999 baharında eşi görülmemiş bir beklentiyle vizyona girdi. Filme olan tepkiler oldukça çeşitliydi. Bazı eleştirmenler ve Star Wars hayranları film karakterlerini çocukça ve basmakalıp bulmuşlardı. Diğerleri hikâyenin bir derinliği olmadığını dile getiriyordu. Fakat kimse George Lucas’ın özel efektler konusundaki başarısını tartışmıyordu.

Yarattığı filmi savunan George Lucas, Yıldız Savaşları Gizli Tehlike’nin bir çocuk filmi olduğunu belirtiyordu. Ayrıca diğer Star Wars filmlerinin de efsane olmadan önce bu amaçla çekildiğini belirtiyordu. Fakat 2001’de çıkan DVD’nin ardından George Lucas tam tersini söylemeye başladı ve eserlerinden dolayı bir miktar hayal kırıklığına uğradığını açıkladı.

Yıldız Savaşları serisinin 2. filmi olan Klonların Saldırısı 12 Mayıs 2002’de ve üçüncü film olan Sith’in İntikamı ise Mayıs 2005’te vizyona girdi.

George Lucas BiyografisiStar Wars’tan Sonra Yaşam

2008 yılında George Lucas, Indiana Jones serisinin son filminde görev aldı. Bu filmde Steven Spielberg yönetmen koltuğunda iken George Lucas ise yapımcı ve senarist olarak çalıştı. Harrison Ford ise ünlü arkeolog rolüne bu film ile geri döndü. Bu film yaz aylarında gösterime giren en iyi film olarak görülmektedir.

Çektiği son birkaç filmden sonra George Lucas emekli olmaya karar verdi ve Lucas Film Şirketi’ni satma kararı aldı. Ekim 2012’de Lucasfilm’i Walt Disney’e satmaya karar verdi. Lucas Film’in satışı karşılığında 40 milyon adet Walt Disney hissesinin sahibi oldu. Böylelikle Disney, ünlü Star Wars serisinin yapım haklarını ele geçirmiş oldu.

George Lucas BiyografisiKişisel Yaşam

Bir film yapımcısının olmasının yanı sıra George Lucas, eğitim şartlarını iyileştirmek için George Lucas Eğitim Vakfı’nı da kurdu. Bu vakıf, grup çalışmalarını ve proje bazlı çalışmaları özellikle destekledi. George Lucas, bu vakıfla ilgili tüm işleri kişisel bir iş olarak algılamıştır.

Ocak 2013’te George Lucas, Mellody Hobson ile nişanlandığını açıkladı. Çift, nişanlanmadan önce yaklaşık 5 yıldır birlikte idi. 69 yaşındaki George Lucas ve 44 yaşındaki Mellody Hobson Haziran 2013’te Kaliforniya’da evlendi. Kısa bir süre sonra George Lucas’ın kızı Everest dünyaya geldi.

Kaynak: tamyazi.com

0 comments on “George Lucas Biyografisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir