Estetik Yazı Fontları İncelemes


Estetik kaygılar yaşamın her yerinde olduğu gibi varlığını yazı fontlarında da göstermektedir. Peki yazı fontlarında neden estetik önemlidir. Günümüzde rekabetin olmadığı tek bir alan bile yoktur, teknolojinin gelişmesi ile birlikte rekabet internete taşınmıştır. Aynı alanda hizmet ve ürün sunan web sayfaları bu camiada yaşamını sürdürebilmek için en ilgi çekici olmaya çalışmaktadır.

Bu nedenle sayfanın tasarımı çok önemlidir. Yazının insanlar üzerindeki etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle bir site oluşturulmasında sadece bir web sayfası oluşturulmasının çok ötesinde bir yapı kurgulanmalıdır. Hedef kitlenin cinsiyeti, yaşı, demografik yapısı, ürünlerin kategorisi kullanılacak yazı tipi şeklinde bir etmendir.

Ancak seçilecek yazı tiplerinin estetik olarak göze hitap etmesi çok önemlidir. İnternet üzerinde binlerce yazı fontuna erişmek ve onları kısa sürede font download yap diyerek edinmek mümkündür. Ancak en estetik fontun seçilebilmesi için fontların daha derinine incelenmesi ve hissettirdiği duyguya göre kullanılması önemlidir.

Hazırlanan içeriğin hedef kitlesi kullanılacak yazı fontunun çeşidini etkilemektedir. Örneğin çocuklara yönelik bir sayfanın tasarımında kullanılacak estetik yazı fontu el yazısı değildir. Çocuklara yönelik özel olarak typeface edilen kids font download etmek ve onları kullanmak daha doğrudur. Tipografi sanatçıları tarafından hazırlanan tüm yazı tipleri bünyesinde bir estetik barındırmaktadır. Ancak bu fontların yanlış yerlerde kullanılması estetik güzelliğini göstermesine engel olmaktadır.

Estetik, kurumsal kimlik oluşturmak amacıyla kullanılan logoların tasarımında çok önemlidir. Çünkü logolar ilgi çekme hedefine katkı sağlamak amacıyla hazırlanmaktadır. Bu kapsamda bir logo tasarımı yapılırken estetik logo yazı tiplerinden biri tercih edilmelidir. Doğru estetik fontun seçilmesi tasarımı çok üst noktalara taşımaktadır. Logo tasarımları yapmak isteyen ve tasarım için estetik fontlar arayanlar için Google aramalarını logos font download yaparak kolaylıkla yapabileceklerini belirtmekte fayda vardır.

Fontların karakteristiktik özellikleri söz konusudur. Örnek vermek gerekirse rahat, yumuşak, sert, modern, temiz, zeki, kışkırtıcı, düşündürücü, estetik vb. gibi estetik fontlar genellikle logolarda ve ana başlıklarda çok iyi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Aşağıda estetik yazı fontlarına örnekler verilecek olup, bu yazı tiplerinde serifli ve serifsiz yazı yüzleri bulunmaktadır.

Hepsinin ortak noktası estetik ancak aynı zamanda anlaşılır olmasıdır. Bir tasarımın etkili olmasını isteyenler algı yönetiminde etkili olan sadelik ve çekiciliği aynı anda kullanmaktadır.

Coolvetica: Bu yazı tipi tasarımcıların gözdesi kabul edilmektedir. Oldukça köklü ve sevimli bu yazı tipi logo tasarımlarında kendine çok fazla şans yakalamaktadır.  

GOTHAM: Bu yazı tipi için asil demek doğrudur, asilliği ile oldukça estetik logolar, katalogları, afişler yaratmak mümkündür.

Roboto: Bu yazı tipi sade ve kullanışlı ile estetik kazanmaktadır. Logo kullanımı için de çok ideal olmasına rağmen genellikle kartvizit ve banner tasarımlarında kendine daha fazla kullanım bulmaktadır.

Space Age: Bu yazı tipi şımarık ve havalı olarak bilinmektedir. Diğer yazı tiplerine göre daha az tercih edilmesine rağmen bu yazı tipiyle çok estetik tasarımlar yapmak mümkündür.

0 comments on “Estetik Yazı Fontları İncelemes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir